Upały sprzyjają odwodnieniu

Powiększ obraz

W czasie upałów łatwo i szybko może dojść do odwodnienia organizmu. Jest to stan chorobowy szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

W czasie odwodnienia dochodzi do utraty wody i elektrolitów. W efekcie zaburzenie równowagi wodno-elektrolitowej może prowadzić do bólów głowy, zmęczenia, gorączki, braku apetytu, do zaparć czy rzadszego oddawania moczu. U niemowląt można zauważyć zapadające się ciemiączko i gałki oczne. Jeżeli nie dojdzie do uzupełnienia wody w organizmie to może dojść do przyspieszonej akcji serca, zmniejszenia napięcia gałek ocznych, a w konsekwencji do spadku ciśnienia tętniczego krwi w pozycji stojącej, drgawek czy też utraty przytomności.

Leczenie odwodnienia polega na zapobieganiu dalszej utracie wody z organizmu i uzupełnianiu jej niedoborów. Można zastosować doustną terapię nawadniającą. Jednak należy pamiętać, aby niedoborów płynowych nie uzupełniać zbyt gwałtownie.

W poważniejszych przypadkach, konieczne może być dożylne podawanie 5 proc. glukozy lub roztworu NaCl lub NaCl i KCl, a nawet umieszczenie pacjenta na oddziale intensywnej terapii.