Uważajmy na kleszcze

Powiększ obraz

Sprzyjająca aura zachęca nas do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. Przy tej formie relaksu należy uważać na kleszcze, które są niezwykle niebezpieczne. Czyhają one na swoje ofiary nie tylko w lasach, ale również w parkach, głównie w zaroślach, krzewach i wysokich trawach. Ugryzienie kleszcza może być przyczyną wielu chorób odkleszczowych takich jak: borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (kzm), tularemia, ludzka anaplazomza grnulocytarna i babeszjoza (piroplazmoza). Dlatego najważniejsze jest, by możliwe szybko wykryć i usunąć kleszcza.

Podczas przebywania na terenie, gdzie potencjalnie mogą występować kleszcze oraz po powrocie do miejsca zamieszkania, należy staranie obejrzeć skórę. W przypadku, kiedy znajdziemy kleszcza należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety. Delikatnie, ale zdecydowanie należy usunąć kleszcza chwytając go jak najbliżej ciała. Zabronione jest wykręcanie kleszcza palcami oraz usuwanie go za pomocą substancji natłuszczających. Zamiast pęsety można użyć miniaturowych pompek ssących i plastikowych „kleszczołapek” dostępnych w aptekach. Po zabiegu usunięciu kleszcza należy dokładnie umyć ręce, zdezynfekować miejsce ukłucia wodą utlenioną lub 40-procentowym alkoholem i obserwować miejsce ugryzienia. W sytuacji kiedy wystąpi jakaś niepokojąca zmiana konieczna jest wizyta u lekarza.

Jeśli nie jesteśmy pewni czy będziemy umieli właściwie usunąć kleszcza, wskazane jest jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.

Aby uchronić się przez chorobami roznoszonymi przez kleszcze można się profilaktycznie zaszczepić. Szczepionka jest odpłatna i podaje się ją w trzech dawkach – pierwszą od razu, drugą po 2-3 miesiącach, a trzecią po roku. Dziecko zaszczepić można dopiero po ukończeniu 1. roku życia.


A tutaj fachowa porada  lek. med. Piotra Bielańskiego (zastępcy kierownika SOR w Bochni)  dla osób ugryzionych przez kleszcze: http://www.bochnianin.pl/n/wydarzenia/24212/bochnia-co-zrobic-gdy-ukasi-kleszcz